Burhaniye Haberleri

Burhaniye Haberleri

Burhaniye'de muhtarlar toplantısı

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Kaymakam İlyas Memiş başkanlığında Ekim ayı muhtarlar toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, koronavirüs salgınıyla mücadelede alınan tedbirler ve aşı konusunda yapılan çalışmalar ele alındı.

Hem muhtar hem kahveci hem de bakkal

Burhaniye ilçesinde, kırsal Hacıbozlar Mahallesinde Muhtar Hasan Dönmez, mahallenin hem bakkalı hem de kahvecisi oldu. İşini severek yaptığını anlatan Dönmez, mahallenin eksikliklerini gidermek için çalıştıklarını söyledi.

Balıkesir'de Kadın Ressam Çiftçi Eğitim Merkezinde sergi açtı

Burhaniye ilçesinde, Çiftçi Eğitim Merkezinde (BAÇEM) 6'ncı Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu devam ederken, Edremitli Kadın Ressam Latife Akın'ın açtığı resim sergisi de ilgi gördü. Sergiyi gezen 80 kursiyer eserleri beğenirken, Latife Akın'da BAÇEM'de sergi açmaktan mutlu olduğunu anlattı.

Burhaniye'de 80 kişiye tıbbı ve aromatik bitki yetiştiriciliği belgesi

Burhaniye ilçesinde, Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi'nde (BAÇEM) düzenlenen 10 günlük 6'ncı tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği kursuna bitiren 80 kişiye belgeleri verildi. Belgeleri veren, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Serkan Akça, kursiyerlerin üretime katkı sağlayacaklarını söyledi.

Annesinin karnında kursa katıldı, daha doğmadan sertifika sahibi oldu

Burhaniye ilçesinde, Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezinde (BAÇEM) düzenlenen tıbbî ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği kursuna katılan 80 kişiye sertifikaları verilirken, belge töreninde bir sürpriz yaşandı. Kursu bitiren Reha ve Şeyma Sağ çiftinin doğmamış bebeğine de belge verildi.

Burhaniye'de yağmur zeytinciyi sevindirdi

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, iki günden beri aralıklarla düşen yağmur zeytin üreticilerini sevindirdi. Kurak bir yaz geçirdiklerini anlatan Burhaniye Ziraat Odası Başkanı Ali Duman, yağmurun zeytinde kaliteyi artıracağını söyledi.

Burhaniye'de askıda ekmek uygulaması ilgi gördü

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, ekmek satış noktasında görevli Sıdıka Bahar'ın başlattığı askıda ekmek uygulaması ilgi gördü. Burhaniye'de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne ait Fırıntaş'ın başlattığı ucuz ekmek satışı ilgi görürken, vatandaşlar askıda ekmek uygulamasına destek oldu.

Burhaniye'de araçlarda pandemi denetimi

Burhaniye ilçesinde Covid-19 vakalarındaki artış trafik denetimlerini de beraberinde getirdi. Trafik Büro Amirliği ekipleri, araçlarda dezenfektan ve maske kontrolü gerçekleştirdi. Burhaniye de, Covid-19 vakalarının artış göstermesi üzerine polis ekipleri kentin işlek caddelerinde denetimlere başladı.

Ekmeklerini taştan çıkarıyorlar

Burhaniye ilçesinde, kırsal Hacıbozlar Mahallesinde parke taşı döşeyen Recep Tetik, İsmail Kaplan ve Doğan Kaplan, ekmek parasını taştan kazanıyorlar. Taş döşemek için Türkiye'nin her tarafına gittiklerini anlatan İsmail Kaplan, 3 kuşak birlikte taş döşediklerini söyledi.

Burhaniye'de kursiyerler tohum ekti ve ıtır hasadı yaptı

Burhaniye ilçesinde, Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi'nde (BAÇEM) düzenlenen tıbbî ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği kursu ilgi gördü. 19 farkla ilden gelen 80 kursiyer, aromatik bitkiler konusunda eğitim alırken, arazide kantaron ekimi yaptı ve ıtır hasadına katıldı.

Burhaniye'de dinamik denetim süreci devam ediyor

Kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve normalleşmenin sağlanması amacıyla Burhaniye'de denetimler hızlandırıldı.

Balıkesir'de çamfıstığını hastalık vurdu

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, fıstıkçamı ile ünlü Kozak yaylasına komşu köylerde ürünü hastalık vurdu. Yaklaşık 10 yıldan beri verimin çok düştüğünü anlatan Hacıbozlar Mahalle Muhtarı Hasan Dönmez, fıstıkçamlarının ilaçlanmasını istedi.

Burhaniye' de AK Partililerden OSB ziyareti

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, AK Parti İlçe Yönetimi Zeytin Zeytin ve Zeytin Ürünleri İşleme İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesinde yer alan işletmeleri ziyaret etti. Burhaniye AK Parti İlçe Başkanı Namık Keml Gedikoğlu ve Başkan Yardımcıları Güven Buluş ve Halide İkbl Adaş, OSB'de yer alan işletmelerin sahipleri ile görüştü.

Balıkesir'de Adramytteion kazılarında Roma hamamı ortaya çıktı

Burhaniye ilçesinde, Edremit Körfezine adını veren Adramytteion kazılarının bu yıl ki bölümü tamamlanırken, ortaya çıkan Roma Hamamı ilgi gördü. Balıkesir Arkeoloji Buluşmalarına katılan 32 bilim insanı da kazı alanında incelemede bulundu.

Balıkesir'de emekli müdür başarılı makine tamircisi oldu

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Ayvalık Hukuk Mahkemeleri Yazı İşleri Müdürlüğünden emekli olan Ethem Zeybek, dikiş makinesi tamircisi oldu. İlçenin tek makine tamircisi olan 55 yaşındaki Zeybek işini severek yaptığını söyledi.

Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Burhaniye gezisi ile sona erdi

Edremit ilçesinde, 3 günden beri devam eden 2. Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları, Burhaniye gezisi ile sona erdi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin ve diğer paydaşların destekleriyle Balıkesir Kent Konseyi tarafından düzenlenen Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları'na katılan 32 bilim insanı Burhaniye Ören Mahallesini ve Adramytteion kazı alanını gezdi.

Burhaniye MYO'da oryantasyon toplantısı

Burhaniye ilçesinde yer alan, Burhaniye Meslek Yüksekokulu'na bu yıl kayıt yaptıran 1. sınıf öğrencileri için oryantasyon toplantısı gerçekleştirildi. Pandemi şartları nedeni ile çevrimiçi (online) düzenlenen toplantı yoğun ilgi gördü.

Burhaniyeli kadınlar çocukları için servis istedi

Burhaniye ilçesinde, kırsal Hacıbozlar Mahallesindeki kadınlar çocukları için servis istedi. Çocukların servis yokluğundan anaokulu ile liseye gidemediklerini anlatan kadınlar, çözüm bulunmasını istedi.

Bu da motosikletli çoban

Burhaniye ilçesinde, eski yıllarda eşek ve atla hayvan peşine giden vatandaşlar, son yıllarda motosiklet kullanmaya başladı. Kırsal Karadere ve Korucaoluk Mahallelerinde çok sayıda genç motosikletle yaylaya gidip gelirken, Hacbozlar Mahallesindeki 22 yaşındaki Basri Yılmaz'da motosikletli çobanlar arasına katıldı.

Balıkesir'de kırma zeytinlerin hazırlanmasına başlandı

Türkiye'nin en önemli zeytin üretim merkezlerinden Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, kırma zeytin hazırlanmasına başlandı. Toplanan yeşil zeytinler sert bir cisimle kırılırken, su konan kaplardaki zeytinler 3 hafta sonra sofralara geliyor.

Doktor kızını öldüren babanın duruşması Burhaniye'de yapıldı

-Balıkesir'de doktor kızını öldüren babanın duruşması Burhaniye'de yapıldı.

Burhaniye'de çamurdan kurtulan köylülerden belediyeye teşekkür

Burhaniye ilçesinde, kırsal Hacıbozlar Mahallesinde Burhaniye belediyesinin başlattığı parke taş döşeme çalışmaları büyük oranda tamamlanırken, vatandaşlar belediye yetkililerine teşekkür etti. Kışın çamurundan ve yazın tozundan kurtulduklarını anlatan Hacıbozlar Muhtarı Hasan Dönmez, sokaklara parke taşı döşendiğini söyledi.

Burhaniye'de zeytinci yağmur bekliyor

Türkiye'nin en önemli zeytin üretim merkezlerinden Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, zeytin hasadına hazırlanan çiftçiler yağmur bekliyor.

Burhaniye'de BİGEP toplantısı yapıldı

Burhaniye ilçesinde, Balıkesir Valiliği himayelerinde ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü yürütücülüğünde başlatılan Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP) 2021-2022 Eğitim öğretim yılı bilgilendirme toplantısı Nadir Tolun Ortaokulu Konferans Salonunda yapıldı. Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Aşık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bora Zihni, Şube Müdürleri, okul müdürleri ve Bigep okul proje sorumlusu öğretmenler katıldı.

Burhaniye'de yollar yenileniyor

Burhaniye Öğretmenler Mahallesi'nde yol yapım çalışmaları devam ediyor. Burhaniye genelinde eş zamanlı ve seri şekilde yapılan doğalgaz çalışmalarından kaynaklı bozulan yolların onarım ve yeniden yapım çalışmaları Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler'in talimatlarıyla program dahilinde hızla devam ediyor.

Balıkesirli kadınlar organik arıcılık sınavına katıldı

Burhaniye ilçesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının desteklediği Organik Arıcılık Projesi hayata geçiyor. Proje kapsamanda kırsal Hacıbozlar Mahallesinde başlayan 12 günlük kurs tamamlanırken, kursu bitiren 25 kadın köy meydanında imtihana tabi tutuldu.

Camiler ve Din Görevlileri Haftasında cemaate çorba ikramı

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Camiler ve Din Görevlileri Haftası çeşitli etkinliklerle davam ederken, Ören Camiinde de namaz sonrası çorba ikram yapıldı. Çorba ikramına katılan vatandaşlar, İmam Kadir Özdemir ve hayırsever Kemal İşi'ye teşekkür etti.

Burhaniye'de kuraklık bal üretimini düşürdü

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, son yıllarda yaşanan kuraklığın kovanlarda bal üretimini olumsuz etkilediği kaydedildi. 25 yıldan beri arıcılık yaptığını anlatan Ali Çaylak, kovanlarda 2 teneke olan bal üretiminin yarım tenekeye kadar düştüğünü söyledi.

Burhaniye'de 25 kiloluk karpuz ilgi odağı oldu

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Salih Özdal'ın sergilediği 25 kiloluk karpuz ilgi odağı oldu. Pazarda, pestil ve baharat satışı yapan Özdal, karpuzun İvrindi'nin Hacıahmetler Mahallesinde yetiştiğini söyledi.

Burhaniye'de emekli öğretmen çevre günülüsü oldu

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, emekli din dersi öğretmeni Celal Beyazıt, çevre gönüllüsü oldu.